26 Eki, 23

Elektrikli araçlar gerek geleneksel yakıtlar gibi doğaya zarar vermediği ve çok daha düşük maliyetler ile yolculuk yapmaya imkan tanıdığı için oldukça öne çıkıyor. Son dönemde yapılan atılımlar ile yüksek teknolojiye sahip elektrikli araçların piyasada hızla yerini alması sağlanıyor.

Elektrikli araçların en büyük sorunları ise araçların bataryalarının şarj edilmesi olmaktadır. Bu alanda araç şarj üniteleri ve istasyonları bataryaların doldurulması konusunda oldukça önemlidir. Ülkemizde de kullanımı artan elektrikli araç kullanımı ile birlikte araç şarj üniteleri de oldukça yaygınlaşmaktadır.

Elektrikli araçların şarj edilme süreleri de kullanılan şarj ünitelerine göre değişiklik göstermektedir. Elektrikli araç şarj ünitesi seçimi bu alanda oldukça önemli olmaktadır. Bu nedenle aracınızdan en iyi performansı almak için en iyi şarj ünitelerini kullanmanız gerekmektedir.

 Elektrikli Araç Şarj Ünitesi Nedir?

Elektrikli araç şarj ünitesi elektrikli araçların şarj edilmesine uygun olarak tasarlanmış yüksek voltaj sağlayan şarj sistemleridir. DC/AC gibi farklı seçenekleri olan araç şarj üniteleri seçenekleri bulunmaktadır. Sağlanan elektrik akımlarına göre ayrılan araç şarj ünitesi çeşitleri sayesinde araçların şarj edilmesi daha kolay şekilde olmaktadır.

Elektrikli araç şarj üniteleri alanında birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında seçim yaparken şarj ünitesinin kurulum yapılacağı alanın ve hangi tarz araçların şarj edileceği gibi konular oldukça önemlidir. Bu alanda seçilecek şarj üniteleri araçların bataryaların korunaklı bir şekilde şarj edilmeleri ve daha sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

 Elektrikli Araç Şarj Ünitesi Ne İşe Yarar?

Elektrikli araçların bataryalarını doldurmak için araçların uygun bir bağlantı aracı ile elektrik hattına bağlanması gerekmektedir. Bu alanda direkt olarak şebeke elektriğine bağlamak araçların bataryalarının çok uzun sürede şarj edilmesine neden olacaktır. Bunun yanında şebeke elektriğinde meydana gelecek akım değişimleri araçların bataryalarına zarar verebilmektedir.

 Şarj üniteleri şebekeden alınan elektrik akımını dönüştürücü sistemleri kullanarak elektrik akımlarının kullanılarak şebeke elektriğinin araç şarj etmeye uygun hale gelmesini sağlar. Bunun yanında şarj üniteleri sayesinde araçların çok kısa sürede bataryalarının doldurulması sağlanmaktadır. Bu alanda uluslararası belirlenen IEC 62196 standartları şarj istasyonlarının nasıl olması gerektiğini açıkça belirtmektedir.

 Elektrikli Araç Şarj Ünitesi Özellikleri Nelerdir?

Elektrikli araçların kullanımlarının artması ile gerek konutlarda gerek iş yerlerinde gerek ise toplumun kullanımına açık alanlarda şarj üniteleri oldukça artmaktadır. Bu alanda özellikle en yaygın olarak kullanılan araç şarj ünitesi sistemleri ise DC ve AC sisteme sahip araç şarj üniteleridir. Şarj ünitelerinde elektik akımı 3 faz halinde ünitenin dağıtım paneline gelerek kablolar vasıtasıyla araca aktarılmaktadır.

Şarj ünitelerinden araçların bataryalarının doldurulması özel kablolar aracılığı ile yapılmaktadır. Bunun yanında şarj üniteleri bataryanın dolması ile birlikte araca giden akımı keserek araçların güvenli bir şekilde şarj edilmesini sağlamaktadır.

Elektrikli araç şarj ünitelerinde iki farklı sistem bulunmaktadır. Tek fazlı olan sistemler yani AC sistemlerde araçların bataryalarının 8 saate kadar sürede dolması sağlanmaktadır. Bunun yanında DC doğru akım sistemlerinde ise 3 fazlı sistem bulunmaktadır. Burada araçların şarj süreleri bataryanın büyüklüğüne göre yarım saate kadar yapılabilmektedir.

 AC Elektrikli Araç Şarj Üniteleri

AC sistemleri alternatif akım kullanan araç şarj üniteleridir. Bu şarj üniteleri evlerde ya da iş yerlerinde kullanılan elektrik sistemlerinin özel dönüştürücü sistemleri kullanılarak araç bataryalarını daha güvenli şarj etmeye dönüştüren sistemlerdir. AC sistemleri genel olarak tek fazlı olarak kullanılan bir sistemdir.

 AC şarj üniteleri genel olarak av ya da iş yerlerinde kullanılan ve elektrikli araçların daha uygun bir maliyetle şarj edilmesini sağlayan sistemlerdir. AC şarj üniteleri ile evlerden prizden alınan elektrik akımları şarj ünitesinde yer alan dönüştürücü ile dönüştürülerek 22 kW değerine kadar yükseltilebilmektedir.

AC şarj üniteleri kullanılarak yapılan araç şarjları aracın bataryasına göre değişiklik göstermiş olsalar da genel olarak uzun sürmektedir. Bu alanda süreler 10 saate kadar ulaşabilmektedir. Genel olarak ise 6 ile 8 saat arasında dolum gerçekleşmektedir.

 DC Elektrikli Araç Şarj Üniteleri

Elektrikli araç şarj üniteleri içinde dünya genelinde ve Türkiye de en çok tercih edilen şarj üniteleridir. Bu alanda kullanılan doğrudan akım barındıran DC şarj üniteleri 3 fazlı sistemler olması ile elektrikli araçların daha hızlı bir şekilde şarj edilmesini sağlamaktadır. %70 değerine yakın bir batarya doluluğu için 30 dakika kadar bir sürede ulaşılabilmektedir.

 DC araç şarj istasyonları genel olarak toplumsal alanlara açık alanlarda kullanılmaktadır. DC şarj sistemleri sayesinde uzun süreli yolculukların daha konforlu bir şekilde elektrikli araçlar ile yapılabilmektedir. Elektrikli araçlar ve şarj sistemleri ile ilgili bilgilere sitemiz üzerinden hızlıca ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This field is required.

This field is required.