25 Eki, 23

Elektrikli araçlar özellikle artan geleneksel yakıt fiyatları nedeni ile dünya genelinde oldukça yaygın olmaya başladılar. Bu alanda özellikle gelişmiş teknolojisi ve güvenlik sistemleri ile birlikte daha şık bir görünüşe sahip olmaları elektrikli araçların daha da yaygın olmaya başlamalarının bir nedeni olarak görülüyor. Geleneksel anlamda üretim yapan birçok otomobil firması da bu alandaki yatırımlarına ağırlık vererek yeni teknolojiye sahip elektrikli araçları piyasaya sunmaktadır. Elektrikli araçların ise en büyük sorunu olarak bataryalarının geleneksel yakıtlara göre daha kısa menzillere sahip olmasıdır. Bu nedenle de kullanıcılar için araç şarj istasyonları hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemli bir hale gelmektedir. Aşağıda yer alan yazımız ile araç şarj istasyonları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: tuncmatik AC Şarj İstasyonları

 Araç Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli araçlar üzerlerinde bulunan lityum özelliğe sahip bataryalardan güçlerini almaktadır. Elektrikli araçların bataryaları bir kaç farklı şekilde doldurulabilmektedir. Elektrikli araçlar normal şebekeden gelen elektrik ile doldurulabilmektedir. Ev tipi elektrik kullanılarak yapılan şarj işlemlerine AC yani alternatif akım denilmektedir.

Bir diğer elektrikli araç şarj seçeneği ise DC yani doğru akım sistemidir. DC şarj seçeneği alternatif akım ile alınan elektriği doğru akım sistemine çevirerek araçların daha hızlı bir şekilde şarj olmasını sağlamaktadır.

AC şarj sistemleri ve seçenekleri en çok kullanılan şarj seçenekleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni ise birçok elektrikli araç kullanıcısının araçlarını evlerinde şarj etmek istemeleridir. Evlerde kullanılan elektriği araçları şarj etmeye uygun hale çevirmek ise AC şarj istasyonları ile olmaktadır.

 AC Araç Şarj İstasyonu Nedir?

AC şarj istasyonu evlerde ve işyerlerinde bulunan standart prizlerden sağlanan akımı doğru akım seçeneğine çeviren sistemlerdir. AC şarj istasyonları standart şebeke elektriğini doğru akım sistemine çevirmektedir.

Ev tipi araç şarj istasyonu olarak da geçen AC şarj istasyonları 22 KW değerine kadar değer üretmektedir. Buda normal ev tipi prizden yapılan şarj işlemlerinin daha kısa sürede yapılmasını sağlamaktadır.

tunmatik AC Şarj cihazı

 AC Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur?

AC şarj istasyonları ev ya da iş yerlerinde elektrikli araçları şarj etmek için kullanılan bir araç şarj sistemidir. Özel bir sistem ile evlerden alınan şebeke elektriği araçların daha hızlı ve uygun fiyatlı şarj edilmesi için kullanılmaktadır. Bu sayede de evde ya da işte olduğunuz süre içerisinde araçlarınızı kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde şarj edebilirsiniz.

AC şarj istasyonu üreticileri tarafından sunulan şarj istasyonları ile evlerinizin bahçesine ya da otoparkınıza güvenli bir şekilde şarj istasyonu kurabilirsiniz. AC şarj istasyonu için evinizden alınan elektrik sistemini dönüştürücü sistemine bağlanmaktadır. Şarj istasyonlarından elektrik çıkışı ise araç şarj girişlerine uygun aparatlar ile sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:DC Şarj İstasyonu Nedir?

 AC Şarj İstasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler?

AC şarj istasyonları kurarken araçların ve evinizin güvenliğini sağlamak için bazı alanlarda dikkatli olmak gerekmektedir. Bunun için kullanılan AC şarj istasyonunun alanında uzman bir firma tarafından üretilmiş olması gerekmektedir. Bunun yanında şarj istasyonunun montaj ve kurulum işlemlerinin de uzman kişilerce yapılması gerekmektedir.

AC şarj istasyonu montajı sırasında kullanılan tesisatlarının bu alanda uygun olması gerekmektedir. Bu alanda özellikle yanmaz ve dış ortamlara uygun ani akım değişimlerinin sisteme ve araca zarar vermeyecek özelliklerde olması gerekmektedir.

Bunun yanında araç şarjı yapılırken bataryanın dolması durumunda sistemin otomatik olarak araca verilen akımı kapatarak sistemi durdurması gerekmektedir. Bu sayede de araçların ve şarj istasyonun korunması sağlanmaktadır.

 AC Şarj İstasyonu Kurulum Maliyetleri Ne Kadar?

Elektrikli araçların yaygınlaşması ile birlikte şarj sistemleri alanında birçok gelişme bulunmaktadır. Bu alanda yapılan gelişmeler sayesinde araçların şarj işlemleri çok daha güvenli ve uygun maliyetli olabilmektedir. Bunun yanında kullanılan yüksek teknoloji sayesinde de araçların bataryalarının da kullanım süreleri kolay bir şekilde artırılabilmektedir.

AC şarj istasyonu kurulumları kullanılacak olan şarj sisteminin sağlayacağı akıma göre maliyetleri değişiklik göstermektedir. Bunun yanında AC şarj istasyonu ile kaç aracın şarj edileceği gibi özellikler ile de kurulum maliyetleri değişmektedir. Ancak araç şarj işlemlerinden elde edeceğiniz kazanç sayesinde kurulum maliyetleri kolay bir şekilde karşılanmaktadır.

 AC Şarj İstasyonu Seçenekleri

Elektrikli araçların şarj işlemleri için yenilebilir enerji kaynakları da kullanılabilmektedir. Özellikle güneş enerjisi kullanılan sistemler bu alanda kullanıcılarına yüksek kazançlar sağlamaktadır. Sonuç olarak kullanıcılar elektriği ücretsiz bir şekilde kazanacakları için araçlarını da ücretsiz bir şekilde şarj edebilmektedir. AC şarj istasyonu seçenekleri arasında güneş ve rüzgar enerjisi kullanan sistemlerde bulunmaktadır. Bunun yanında yüksek güç çıkışı sağlayan AC şarj istasyonu seçenekleri de bulunmaktadır. tüm bu seçenekler sayesinde araçlarınızı çok uygun maliyetler ile kendi evinizde şarj edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This field is required.

This field is required.