25 Eyl, 23

Elektrikli araç kullanımının artması ile beraber şarj dolum yerlerinin sayısı da günden güne artmaktadır. Tam elektrikli ya da hibrit araç seçenekleri son yılların en popüler arabalarından biridir. Elektrik enerjisi ile dolum yapma fırsatı sunan bu istasyonlara elektrikli araç şarj istasyonu adı verilmektedir. Aracın ihtiyaç duyduğu enerji akımı bu şarj istasyonları tarafından karşılanmaktadır. Gelişen teknolojiye uyum sağlamak isteyen kişiler için araç istasyonları kurulmuştur. Özel konektörler sunan bu istasyonlar her araca uygun bir enerji akımı sunmaktadır. Şarj konektörü farklı standartlara uygun şekilde üretilmektedir. Bu şekilde enerji aktarımı sorunsuz bir şekilde devam eder. Karbon emisyonu düşük olan bu araçlar doğa ve çevre için de en sağlıklı araçlar olarak tercih edilmektedir.

Elektrikli araçların tamamında bataryalar son teknolojiye uygun şekilde hazırlanmaktadır. Şarj ile dolum olan elektrikli araçlara ilgi ve talep de artmaktadır. Hızlı şarjı destekleyen bu bataryalar elektrikli araçların yaygınlaşmasına yardımcı olur. Üstelik küresel olarak dünyanın gelişimi ve kalkınmasında da önemli bir yere sahiptir.

Elektrikli araçların yaygınlaşması ile birlikte elektrikli şarj istasyonları da giderek sayısını arttırıyor.
Elektrikli araçların yaygınlaşması ile birlikte elektrikli şarj istasyonları da giderek sayısını arttırıyor.

 Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Elektrikli araç kullanımı günümüzde her gün daha yaygın hale gelmektedir. Gaz yayılımını engellemek için üretilen bu araçlar alternatif yakıt sistemi sunmaktadır. Aynı zamanda elektrikli araçların farklı çeşitleri kullanım alanını da genişletmektedir. Hibrit ve tam elektrikli araçlar üzerinden plug-in sistemleri ile şarj etme hızı artmaktadır.

Çevre için en yararlı araç tiplerinden biri üretilen son teknoloji elektrikli araçlardır. Bu araçlar farklı şarj konektörü standartlarına uygun şekilde tasarlanmaktadır. Böylelikle elektrikli araçların tümü belirlenen şarj istasyonlarında rahat şarj edilmektedir.

 Neden Elektrikli Araçlar Tercih Edilir?

Elektrikli araç tercih etme sebepleri oldukça fazladır. Kullanım alanına göre sınıflandırılan bu araçlar şarj dolum istasyonları ile aralıksız çalışma göstermektedir. Üstelik bu araçlar karbon emisyonunu minimum seviyeye düşürmektedir. Alternatif yakıt özellikleri ile hazırlanan bu araçlar enerjinin araç üzerinde yayılımını da arttırmaktadır.

Üstelik şarj istasyonlarının tamamı tüm dünyada yaygın hale gelmektedir. Herhangi bir şarj probleminin yaşanmaması da elektrikli araçların tercih edilme nedenlerinden biridir. Bu araçların tamamı son teknolojide üretilmektedir.

 Küresel Kalkınmaya Yardımcı Olan Elektrikli Araçlar

Küresel kalkınma alanında yapılan pek çok çalışma vardır. Teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile beraber araç üretiminde de son teknoloji elektrikli arabalar tasarlanmaktadır. Üretilen bu araçlar küresel olarak doğa için faydalıdır. Karbon emisyonunu düşüren bu araçlar gaz salınımının da önüne geçmektedir.

Yenilebilir enerji kullanımı gelecek nesiller için en önemli noktalardan biridir. Hazırlanan elektrikli araç şarj istasyonlarında da bu enerji aktarımı gerçekleşmektedir. Araç çeşitlerinin her biri için özel konektörler sunan bu istasyonlar elektrik aktarımını hızlı bir şekilde tamamlamaktadır.

 Elektrikli Araçlarda Güç Kaynağı Nedir?

Elektrikli araçlarda güç kaynağı elektrik ve bu elektriğin yayıldığı bataryalardır. Batarya sistemi tasarlanan tüm elektrikli araçlarda mevcuttur. Yenilebilir enerji tüketiminin gerçekleştiği bu araçlar enerji aktarımını da sorunsuz bir şekilde tamamlar. Üstelik güveni ve ilgiyi arttıran bu araçlarda güç kaynağı batarya ve elektrikli şarj istasyonları olarak bilinir. Hem tam elektrikli araçlar hem de hibrit araçlar için iki teknoloji de güç kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu sayede araçlar karbon yayılımı azaltılmaktadır. Doğa ve çevre için yenilebilir enerji üretimi artmaya başlar.

 Karbon Emisyonu Düşük Olan Elektrikli Araçlar

Karbon emisyonu düşük olan elektrikli araçlar son dönemin en popüler arabaları olarak tercih edilmektedir. Üretilen bu araçların tamamı son teknolojiyi desteklemektedir. Aynı şekilde akıllı şarj istasyonları üzerinden yenilebilir enerji aktarımı gerçekleşir.

Yenilebilir enerji tüketiminin artmasının da pek çok faydası bulunuyor. Her gün üretilen birbirinden farklı elektrikli araç bulunmaktadır. Bu araçlarda hedeflenen temel nokta karbon yayılımının tüm dünya genelinde azaltılmasıdır. Aynı şekilde elektrikli araç kullanımı sürüş açısından ve konfor açısından da daha pratik hale gelmiştir.

Sera gazı emisyonlarının azaltılmasında elektrikli araçların önemli rol oynayacağı düşünülüyor.

Tamamen Elektrik İle Çalışan Araçlar

Elektrikli araçların tamamında özel voltaj ayarlamaları yapılmaktadır. Üstelik bu araçlar elektrik aboneliğinin yapılması ile istasyonlardan rahatlıkla temin edilen enerji ile çalışmaktadır. Aracın şarj olması kısa sürmektedir.

Bu şekilde zamandan tasarruf sağlamak mümkündür. Şarj ünitesinin bulunduğu her yerde aracı şarj etmek mümkün hale gelmiştir. Böylelikle elektrikli şarj imkanı sunan bu araçların kullanım oranı da artmaktadır.

Elektrikli araç şarj istasyonlarındaki akım tipleri neler?

Şarj istasyonlarında AC ve DC olmak üzere iki farklı akım tipi bulunuyor. Şebeke elektriği istasyonlarda bu akımlara dönüştürülüp araca iletiliyor.

Alternatif akım (AC)

Alternatif akım ev içerisindeki prizlerde kullanılan, standart bir elektrik akımıdır. Bu nedenle daha yavaş şarj performansı vardır. Bireysel kullanım için uygundur ve maksimum 22 kW şarj enerjisi kapasitesi sağlar.

tuncmatik Charge AC Şarj cihazı

Doğru akım (DC)

Alternatif akımın yavaş şarj performansı nedeniyle bazı şarj istasyonlarında doğru akıma dönüştürülür. Doğru akım, alternatif akıma göre çok daha hızlı şarj performansı sağlar. 180 kW şarj enerjisine kadar yükselebilir ve 20 dakika gibi bir sürede bataryaları doldurabilir.

tunçmatik DC hızlı şarj cihazı

Elektrikli şarj cihazları araçları nasıl şarj eder?

Elektrikli araç şarj cihazları, araçları bir şarj bağlantı noktasından bağlayarak şarj ederler. Şarj bağlantı noktaları, aracın şarj portuna uygun bir şekilde takılır ve şarj işlemi başlar.

Cihazlar aracın şarj bağlantı noktasına elektrik akımı sağlarlar. Bu akım, aracın bataryasına enerji akışını iletir ve şarj işlemini gerçekleştirir. Şarj işlemi aracın batarya kapasitesine ve şarj cihazının türüne göre değişebilir. Daha büyük bir batarya kapasitesine sahip araçlar daha uzun bir şarj süresi gerektirirken, daha yüksek kapasiteli şarj cihazları daha hızlı şarj imkânı sunarlar.

tuncmatik elektrikli şarj istasyonları için farklı noktalarda etkin çözümler sunuyor.

Elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu için gerekenler neler?

Ticari amaç adına şarj istasyonu kurmak için;

  • Üzerinize kayıtlı ya da üzerinize kiralanmış istasyon kurmaya uygun bir arazinizin olması,
  • İstasyon işletmeci sertifikası,
  • Gayri sıhhi işletme ruhsatı,
  • Elektrik dağıtım şirketlerinden alınan enerji bağlantısı edinmeniz gerekiyor.

Elektrikli araç şarj istasyonları nasıl kurulur?

Şarj istasyonlarının kurulumu için uygun arazi temin edildikten sonra EPDK’dan alınmış bir işletmeci sertifikası olan, alanında uzman bir şirketle iş birliği yapılıyor. Ünite kurulumunda işinin ehli, deneyimli bir şirketin yer alması çok önemli çünkü altyapının uygunluğu, elektriğin dönüştürülme işleminin doğru şekilde sağlanması ve hizmetin sorunsuz ilerleyebilmesi için uzman bir ekibin sürece dahil olması gerekiyor.

Bu adımın ardından istasyonlar alana kuruluyor, gerekli bağlantılar sağlanıyor ve araçlara seri enerji iletecek istasyonlar ticari faaliyet için hazır hale getiriliyor. Söz konusu elektrik enerjisi olduğu için istasyonlara düzenli olarak denetlemeler de yapılıyor.

Eğer ticari amaçla bir elektrikli araç şarj istasyonu kurma amacınız varsa tüm süreçlerinizde size yardımcı olacak tuncmatik CHARGE ile iletişime geçebilirsiniz. 

Bonus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This field is required.

This field is required.